Kto przynajmniej raz w życiu nosił ubrania z wełny czesankowej wie, że tkanina ta jest bardzo podobna do filcu i charakteryzuje się wyjątkową jakością wykonania, choć istnieją między nimi różnice techniczne. Ciepła, wytrzymała i ciężka jest używana przede wszystkim do produkcji odzieży wierzchniej, zwłaszcza sarnera, tradycyjnej kurtki tyrolskiej oraz akcesoriów, z których najpopularniejsze są zimowe kapcie.
Wełna czesankowa – główne cechy
Jej główną cechą jest to, że jest higroskopijna, tzn. wchłania wilgoć z otoczenia, utrzymując ciało w cieple i suchości.
Wełna czesankowa jest typowa dla Tyrolu i rozpowszechniona w Austrii i Południowym Tyrolu, gdzie stosuje się szczególną odmianę tej tkaniny. Jest uzyskiwana z wełny przędzonej, która jest poddawana procesowi gręplowania w przeciwieństwie do filcu, który jest wytwarzany z wełny zgrzebnej.
Filcowanie to proces, w którym tkaniny i tekstylia są filcowane i prasowane. Najpierw są one zwilżane roztworami alkaliczno-mydlanymi, a następnie włókna są zgrzewane ze sobą w sposób zwarty i mocny przy użyciu nacisku mechanicznego. W ten sposób powstaje specjalna wełna, która jest sztywniejsza od klasycznej, a także lekko wodoodporna, a specjalna obróbka sprawia, że woda nie osadza się na tkaninie. Nowoczesne techniki apreturowania polegają na włożeniu tkaniny lub materiału do maszyny do apreturowania, specjalnego urządzenia, które najpierw zwilża materiał roztworami mydła alkalicznego, a następnie zgrzewa włókna ze sobą poprzez mechaniczne ściskanie, dzięki czemu tkanina staje się bardziej zwarta, mocna i lekko wodoodporna.
Wełna czesankowa nadaje się na nakrycia głowy, torby i kapcie. Jest również typowym materiałem na sarner, tradycyjną tyrolską kurtkę z okrągłym dekoltem produkowaną w różnych kolorach z kontrastującymi krawędziami i drewnianymi lub metalowymi guzikami. Podczas gdy pierwotnie sarner był zapinany na haczyk przy kołnierzu, współczesne kurtki tyrolskie mogą się poszczycić guzikami wykonanymi ze srebra, rogu, skóry i kości.
Wełna czesankowa jest również bardzo ciepła i higroskopijna. Innymi słowy, jest ona w stanie wchłonąć wilgoć z otoczenia, dzięki czemu utrzymuje ciepło i suchość ciała przez cały czas, a także oddycha i zapobiega rozmnażaniu się roztoczy i bakterii.
Jak prać wełnę czesankową?
Jeśli nie chcemy oddawać odzieży z wełny czesankowej do pralni, niezależnie od tego, czy jest to klasyczna marynarka czy kapcie, można je również wyprać w domu. Najpierw usuwa się kurz i brud z powierzchni za pomocą szczotki. Następnie należy ustawić program dla wełny z temperaturą 30° i z użyciem specjalnego detergentu do wełny lub delikatnej odzieży, ale bez płynu do płukania tkanin.
Po praniu nie należy wyżymać odzieży, ale w przypadku kapci wystarczy założyć je na kilka sekund, aby wyschły zachowując swój kształt i pozostawić do wyschnięcia na powietrzu, z dala od źródeł ciepła, takich jak słońce czy kaloryfery bez użycia suszarki.
Więcej ciekawych artykułów modowych znajdziesz w serwisie https://www.globalna.pl.