Projektanci ubrań i cały przemysł modowy bardzo dbają o to, abyśmy regularnie uświadamiali sobie, że jesteśmy niemodni i musimy uzupełnić swoją garderobę. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu utrzymują się oni z naszych pieniędzy, a więc jedynie twarde wbijanie nam w głowę, że musimy kupić, gwarantuje im zysk. Najgorsze, że zbyt często ulegamy, a w ten sposób w naszym portfelu pojawiają się pustki, z szafy się wysypuje, a ty nie masz się w co ubrać. Jak to zmienić?
1. Zacznij od przeglądu szafy
Za rzadko zaglądamy świadomie do naszej szafy, a zwykle na ostatnich wieszakach ukrywają się rzeczy zupełnie nam niepotrzebne, za małe czy takie, które już dawna mają za sobą najlepsze chwile. Po co trzymamy te rzeczy? Zacznijmy od opróżnienia szafy i pozbycia się tego, co naprawdę nam się nie przyda. Nie myśl, że jeszcze schudniesz, czy że moda lubi wracać, tylko zwyczajnie wyrzucaj.
2. Ułóż ubrania w zestawy
Pora na kolejny krok: zrób ze swoich ubrań zestawy. Pozwoli ci to na pokonanie kolejnego kroku: nie tylko od razu zauważysz co kompletnie do niczego nie pasuje, ale też spostrzeżesz, czego ci brakuje. Czasem dwie koszulki i jeden żakiet potrafią uzupełnić zestawy na cały tydzień w pracy.
3. Zrób listę braków
Właśnie, kiedy już masz zestawy, zrób listę i wpisz czego ci brakuje. Tylko musi to być konkret: nie wystarczy informacja o tym, że potrzebny ci sweterek, ale jaki, w jakim kolorze i jakiej długości. Ma to być faktyczna potrzeba, a nie zachcianka. Z nimi raczej poczekaj do wyprzedaży.
4. Wyznacz sobie budżet
Kiedy już spiszesz, co jest ci potrzebne, wyznacz budżet na swoje zakupy. Tylko nie zapominaj, mają to być pieniądze z oszczędności albo te, przeznaczone na bieżące wydatki. Absolutnie nie mają to być zakupy za pomocą katy kredytowej czy pokrywane pożyczonymi pieniędzmi.
5. Przejrzyj blogi modowe
Budżet nie może być oderwany od rzeczywistości, a jeśli dawno nie odświeżałeś garderoby, możesz nawet nie znać realnych cen. Na szczęście w sieci znajdziesz blogi i vlogi, w których influencerki oceniają bieżące kolekcje i omawiają ceny oraz jakość ubrań. To spore ułatwienie, bo nie musisz biegać na ślepo po sklepach. Nie dość na tym, czasami znajdziesz linki czy kody z dodatkowymi rabatami. Daj się zainspirować, ale nie kopiuj bez umiaru, bo ubrania mają przede wszystkim pasować do ciebie.
6. Zrób zakupy internetowe
Ma to oczywiście swoje wady: łatwo jest popłynąć, kupić zbyt wiele czy nie trafić z rozmiarami. Z drugiej strony, dobre wyszukiwarki pozwalają na oglądanie tylko rzeczy w określonym kolorze, rozmiarze czy fasonie. Niebagatelne znaczenie ma też to, że rzeczy kupione w sieci możesz oddać bez żadnych konsekwencji.
Ciekawe artykuły z olśniewającego świata mody można też przeczytać na sensacja.pl.
7. Skorzystaj ze sklepów stacjonarnych
Nigdy nie wybieraj się na spacery po sklepach, a po prostu idź do sklepu stacjonarnego z listą i kupuj tylko to, co ci potrzebne. Zawsze upewnij się, jaka jest polityka zwrotów: czy możesz oddać rzecz, czy tylko wymienić w tym samym sklepie. Przede wszystkim wyćwicz asertywność i naucz się odmawiać sprzedawcom, gdy proponują ci dodatkowe towary.
8. Zatroszcz się o rabaty
Mnóstwo sklepów oferuje w tej chwili dodatkowe rabaty i promocje. Często płacisz za nie niewygórowaną cenę zapisania się na newsletter czy do klubu zakupowego. Pozwól firmom na takie działania, przecież masz swój rozum i nie dasz się niepotrzebnie skusić, a zawsze zyskasz kilka złotych oszczędności.
9. Dbaj o jakość
Wybory zwykle są dwa: Możesz kupić mnóstwo tanich rzeczy, które są kiepskiej jakości, uszyte słabo i wykonane z syntetycznych materiałów albo postawić na jedną rzecz, która jest idealna i ze świetnej, naturalnej tkaniny. Zawsze stawiaj na jakość, tylko odróżniaj jakość od marki. Niestety nie zawsze metka świadczy o tym, że rzecz wykonana jest porządnie, mimo tego, że cena jest wysoka.
10. Szanuj ubrania
Przy każdym ubraniu umieszczona jest wszywka z opisem właściwej konserwacji danego wyrobu. Naucz się czytać instrukcję i we właściwy sposób prać i prasować ubrania, aby zachować ich jakość na dłużej. Jeśli wymagają prania chemicznego, sprawdź pralnię, aby była faktycznie bezpieczna. Naucz się korzystać z usług szewca i wykonuj drobne poprawki krawieckie, a w ten sposób zachowasz swoje ubrania w dobrym stanie.